Zwierzyniec „po mojemu”

Wiosna w pełni – więc najwyższy czas na Roztocze. 

Wycieczki w ten piękny i atrakcyjny turystycznie region Lubelszczyzny zainaugurował wypad do Zwierzyńca i w jego okolice.  Kojąca zieleń lasów, zapach żywicznych, rosnących na piaszczystych wydmach sosen, wijacy się leniwie malowniczy Wieprz – największa rzeka regionu …   Te walory to niezaprzeczalny atut tych okolic.  Miejsc do powłóczenia się jest wiele…  Zacząć należy oczywiście od pięknego, położonego w centrum Zwierzyńca Parku, ze stawem utworzonym ze spiętrzenia potoku o dźwięcznej nazwie Świerszcz. Na stawie, na małej wysepce  stoi datowany na XVIII wiek Kościół na wodzie pod wezwaniem Św. Jana Nepomucena. Po stawie pływa mnóstwo ptactwa – sympatyczne, ruchliwe kaczki i dostojne łabędzie reagujące na „taś, taś…”  A lustro wody odbija oszałamiającą, wiosenną bujną zieleń nadbrzeżnych drzew.

No dobrze – to kwestie estetyczne, ale Zwierzyniec jest przecież uznaną stolicą Roztocza Środkowego.   Tu, w zabytkowym Pałacu Plenipotenta mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, a w nowo wybudowanym, usytuowanym naprzeciwko Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Parku można obejrzeć ciekawe eksponaty i filmy, wysłuchać wykładów i oczywiście kupić materiały informacyjne dotyczące Parku, okolic   i problemów ochrony środowiska.

Swe istnienie Zwierzyniec zawdzięcza hetmanowi i kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Zamoyskiemu. To on włączył włość szczebrzeską do swej Ordynacji i od tego momentu notuje się stały rozwój miejscowości. Bywały tu wielkie koronowane głowy, które swą obecnością nadawały okolicy splendoru, gwarantując jej rozwój …

No – ale  ma być  „po mojemu” – zainteresowanym historią polecam samodzielne poszukiwania i lekturę.  Ja zaś poszwendałam się po pięknych zakątkach i chciałabym pokazać coś – czego nie ma w dostępnych w sieci galeriach.

Ten wpis należy do kategorii Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *